Aukso kilmė, ištakos, praba ir spalvos

Aukso kilmė, ištakos, praba ir spalvos

Aukso kilmė, ištakos, praba ir spalvos

Juvelyrika neįsivaizduojama be aukso. Ilgus amžius, net tūkstantmečius, tai vienas pagrindinių papuošalų metalų. Tačiau ne kiekvienas susimąstome, kaip susiklostė tokios tradicijos.

Aukso kilmė

Auksas yra kosminių katastrofų produktas – paprastai tariant, dulkės, susidarusios sprogus žvaigždėms. Todėl jo kiekis Žemėje yra ribotas. Tiksliai sunku apskaičiuoti, bet manoma, kad jo gali būti iki 2,5 mln. tonų. Skaičiuojama, kad šiuo metu išgauta apie 160 000 tonų aukso – ir beveik visas jis yra naudojamas daug kartų. T. y. visai tikėtina, kad šiuolaikiniam juvelyriniam dirbiniui bus panaudotas prieš kelis tūkstantmečius iškastas auksas.

Auksas juvelyrikoje

Išlikusių auksinių dirbinių rasta dar iš 4600 m. pr. m. e. Pirmosios aukso gijos atsirado Mesopotamijoje ir Egipte. Egiptiečiai šį taurųjį metalą siejo su savo Saulės dievu Ra ir netruko įvertinti unikalių aukso savybių. Jie pirmieji iš aukso ėmė gaminti papuošalus. Juose dažniausiai vaizduotos dievybės. Jau tada mokėta auksą maišyti su kitais metalais, auksuoti, štampuoti, įspauduoti ir graviruoti. Auksas mokėjimo už prekes ir paslaugas priemone tapo 550 pr. m. e., kai Lidijos karalius Krezas nukaldino pirmąsias aukso monetas. Galiausiai auksas vaidino svarbų vaidmenį visais amžiais ir iki mūsų dienų išliko svarbia medžiaga ne tik juvelyrikoje, bet ir rado vietą technologijų pramonėje.

Aukso praba ir spalva

Gryno aukso kiekį dirbinyje nurodoma praba, pvz., dažniausia 585 praba žymi, kad 1000 masės dalių lydinio yra 585 dalių gryno aukso, t. y. 58,5 proc. Tad iš ko sudaromi likę 41,5 proc.? Grynas auksas yra gana minkštas, todėl pasiduoda deformacijoms. Dėl šios priežasties jis yra maišomas su kitais metalais, taip išgaunant tam tikras chemines savybes ir juvelyrinio aukso spalvą.

Natūralaus aukso spalva yra geltona, tokia kaip geltono aukso. Bet iš tiesų šis dėl kietumo maišomas su variu, paladžiu ir sidabru. Tuo tarpu raudonas auksas turi mažiausiai priemaišų – jis maišomas su variu. Balto aukso spalva ir kietumas išgaunamas iš paladžio, sidabro ar platinos. Juvelyrikoje balto aukso priemaišos dažnai vadinamos ligatūra.

Lietuvoje populiariausias rausvos spalvos aukso atspalvis. Kaimyninėje Lenkijoje, Didžiojoje Britanijoje geltonas aukso atspalvis.

Vis dėlto šios plačiai žinomos aukso spalvos nėra vienintelės, juvelyrai yra „išradę“ gerokai daugiau variacijų. Tad nenustebkite pamatę juodą, rožinį, žalią, mėlyną, žydrą ir rudą auksą. Žinoma, šios spalvos gerokai sunkiau išgaunamos, todėl atsiduria ne kiekvieno papuošalų dėžutėje. Tačiau renkantis juvelyrinius dirbinius rekomenduojame rinktis tradicinius, laiko patikrintus rausvo, geltono ir balto aukso atspalvius.

Grįžti į tinklaraštį